Strój na rozmowę kwalifikacyjną

by on

Wszystkim znane jest stare jak świat powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”. W praktyce oznacza to, że na każdym pierwszym spotkaniu jesteśmy oceniani na podstawie ubioru, pierwszych słów, gestów. Na rozmowie kwalifikacyjnej każdy chce przedstawić siebie jak najlepiej, aby zdobyć wymarzoną pracę. W dzisiejszych czasach wiadomo już, jak dużą rolę w jej zdobyciu ma tzw. dress code. Najważniejsze jest pierwsze 10 sekund spotkania, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się psychicznie.

Wybierając odpowiednie ubranie trzeba wziąć pod uwagę:

  1. stanowisko na które się aplikuje,
  2. kulturę firmy.

Ubiór do biura dla kobiet

Niektóre stroje lepiej jest wybrać kiedy startuje się na wysokie stanowisko, a inne na np. kreatywne lub zwykłą pracę biurową:

  • Kostium – profesjonalny strój przypominający męski garnitur. Składa się z dwóch elementów, czyli garsonki i spodni w tym samym kolorze i z tego samego materiału. Jest najodpowiedniejszy dla kobiet starających się o stanowisko dyrektora, lub inne podobne.
  • Garsonka – wręcz idealne zestawienie dla pracownika banku. Dobrze się także prezentuje dla wysokich stanowisk. Cały strój składa się ze spódnicy lekko przed kolana i marynarki. Dłuższa oraz krótsza spódnica może robić nieprzyjemne wrażenie na pracodawcy. Ołówkowy kolor jest najbardziej neutralny i pasujący do większości stanowisk.
  • Koszula i klasyczne spodnie lub spódnica – ten dress code jest najlepszy do prac biurowych. Góra stroju powinna być gładka, nie odstawać od ciała i nie podkreślać piersi. Ma przedstawiać osobę w sposób profesjonalny i godny zaufania, dlatego najlepiej nie brać koszuli we wzory, lecz o jednolitym materiale.

Ostatnią kwestią na którą należy zwrócić uwagę są buty i rajstopy. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przedstawienia zalet swojego umysłu. Dlatego rajstopy powinny być jak najbardziej zbliżone kolorystycznie do koloru ciała. Trudniejszym wyborem są buty. Przede wszystkim nie powinny mieć odkrytych części ciała, szczególnie palców. Na wysokim obcasie także nie są mile widziane, więc rozsądniej jest wybrać średni.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura – mężczyzna

Dla tej płci najrozsądniejszym wyborem zawsze jest garnitur, chyba że na zaproszeniu jest informacja o stroju nieformalnym. Klasyczny krój garnituru, jest oznaką profesjonalizmu. Zawsze należy pamiętać aby nie był wygnieciony albo zmechacony. Jeśli będzie taka sytuacja, z całą pewnością nie ma się co liczyć na pracę. Przy wyborze koszuli jest zasada, że na im wyższe stanowisko się starasz, tym bardziej biała powinna być koszula. Na wysokim stanowisku nie może zabraknąć krawatu. Absolutnie nie może mieć dużych wzorów i musi być ciemniejszy od koszuli. Jednym z elementów, przez które mężczyzna może najeść się wstydu są skarpetki. Niedopasowane do ubioru całkowicie zmieniają obraz osoby w oczach ewentualnego pracodawcy. Kiedy założony jest czarny garnitur i buty, tego samego koloru powinny być skarpetki, podobnie przy każdym innym kolorze.
Profesjonalizmu dodaje biżuteria. Dozwolonymi elementami są jedynie zegarek, obrączka i spinki do mankietu. Wszystkie inne dodatki w stylu naszyjniki czy kolczyki muszą być absolutnie zdjęte

Startup

Czyli sytuacja, w której pracodawca ma luźne podejście co do strojów pracowników. W takiej sytuacji nie jest konieczny bardzo oficjalny ubiór. Nie wolno jednak przychodzić w zwykłych codziennych ubraniach. Nawet w takiej firmie na rozmowę kwalifikacyjną oczekuje się marynarki i eleganckiego stroju. Oznacza to szacunek dla ewentualnej przyszłej firmy i znacznie poprawia jakość rozmowy. Dopuszczalne jest przyjście bez krawata, oraz założenie marynarki o innym niż klasyczny kolor.

Przy zakładaniu marynarki należy pamiętać, że podczas wstawania należy zawsze zapiąć jeden guzik, a podczas siadania należy rozpiąć marynarkę Ta zasada dotyczy obu płci.

You may also like

Leave a Comment