Wady i zalety długopisów żelowych

by on

Wielu z nas pamięta ten moment, w którym cel został osiągnięty, a rodzice stwierdzili, że nasze umiejętności pisania (i nie popełnienia błędów w każdym napisanym wyrazie) są na tyle dobre, że możemy zacząć używać długopisów żelowych, bez obawy, że zeszyty będą pokryte kleksami zamiast sztuką kaligrafowania. Dzieła sztuki, które powstawały obok zapisanych notatek i odrobionych prac domowych były jedynie dodatkiem do sukcesu, jakim było wejście w posiadanie własnego żelopisu (ba! nawet kilku w różnych kolorach).

Pierwsze użycie i już było poniekąd wiadomo jakie zalety ma długopis żelowy, ale także już przy początkowych próbach pisania nie sposób było nie dostrzec, jakie wady łączą się ze stawianiem na żelopisy.

Długopis żelowy – podstawowe zalety

Pierwszą podstawową zaleta, która przychodzi na myśl kiedy mowa o długopisach żelowych to wyrazisty i głęboki kolor. Piękne, niepowtarzalne zdobienia, które możemy w łatwy sposób wykonywać, co się wiąże automatycznie z kolejną zaletą, tj. lekkością pisania długopisem żelowym. Długopis żelowy właściwie nie wymaga dociskania, szczególnie jeśli dopasujemy go do własnych potrzeb, ze szczególny uwzględnieniem stylu pisania lub nauczymy się korzystać z jednego, który stanie się tym ulubionym.

Jednak podstawowymi zaletami, za które długopisy żelowe szczególnie doceniają dziewczynki, ale i Panie, jest:

  • gama kolorów,
  • najrozmaitsze odcienie,
  • intensywne barwy; często z brokatowymi zdobieniami.

Ile razy zamiast standardowych notatek w zeszytach, na spotkaniach i kartkach, które były pod ręką powstawały niezaplanowane dzieła sztuki.

Natomiast dla dzieci długopisy żelowe są niezapomnianą podróżą do krainy kreatywności — właściwie wszystkie możliwe kolory tęczy we wszystkich możliwych tonach i odcieniach są dostępne dla zainteresowanych. Dodatki w żelu takie jak brokat, czy drobinki oprócz frajdy dla dzieci pobudzają ich fantazję i rozwijają umiejętności rysowania.

Wady długopisów żelowych

Używanie długopisów żelowych to umiejętność, która początkowo wiąże się z przepisywaniem zanotowanych zdań, z uwagi na przebijanie tuszu na drugą stronę kartki, szczególnie w tych długopisach, które rysują grubą kreskę.

Żelopisy mają także tendencję do wysychania tuszu we wkładzie, dlatego tak ważne jest zamykanie ich nakładką i częste używanie w celu rozpisania.

W zależności od modelu długopisu żelowego czasem zdarza się rozmazywanie tuszu na kartce, czy stawianie tzw. kleksów, które mogą odebrać przyjemność z pisania żelopisem, dopóki nie posiądzie się umiejętności ich używania. Popełniane błędy są na tyle widoczne i trudne do zniwelowania, że zniechęcają początkujących do używania żelowych długopisów.

Żelopisy zdobyły popularność przede wszystkim ze względu na wiele rodzajów kolorów. Istnieją również długopisy, które w jednym łączą ce ze sobą wiele kolorów, tworzących tęczę. Dodatkowo, długopisy żelowe można dobierać w zależności od potrzeb i zadania, do którego mają być użyte. Przykładowo, inne długopisy będą rekomendowane dla osób wypełniających dokumenty, inne dla osób składających wiele podpisów, lubiących cienką lub grubą kreskę. Część producentów stawia na szybko wysychające tusze w żelopisach. które mogą mieć mniej intensywne odcienie, a innymi, jak na przykład nauczyciele zdecydują się żywsze barwy, aby odpowiednio wskazać swych uczniom, w których miejscach popełnili błędy. Nie sposób jednak nie przyznać, iż pisanie żelopisami jest lżejsze i nie wymaga tak dużo wysiłku..

Długopisy żelowe od wielu lat cieszą się popularnością. Bez wątpienia pismo żelowe jest eleganckie, jednak każdy użytkownik musi przekonać się sam, czy jest to sposób pisania odpowiedni dla niego.

You may also like

Leave a Comment