Jak dobrać krzesło biurowe?

by on

Jeśli potrzebujemy krzesła biurowego, to musimy je odpowiednio dobrać do siebie. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ źle dobrane siedzisko, na którym będziemy spędzać wiele godzin, przyczyni się do komplikacji zdrowotnych, czyli zwykle są to problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Jak dobrać krzesło biurowe, aby było dla nas przyjazne i zdrowe?

Cena

Nie musimy wydawać od razu fortuny na to, by dobrać dla siebie odpowiednie siedzisko. Jednak wybór krzeseł biurowych nie powinien uwzględniać tylko najtańszych modeli. Zwykle nie są one przystosowane do tego, aby nasze ciało mogło na nich siedzieć przez długi czas. Bywa też, że tanie materiały użyte do produkcji spowodują to, iż szybko nam się dane krzesło rozpadnie. Nie jest to tragedią o ile mamy gwarancję na towar.

Aczkolwiek w większości przypadków lepiej zapłacić trochę więcej i mieć porządny, zdrowy sprzęt, który nam długo posłuży i którego nie będziemy musieli ciągle oddawać do naprawy. Jeśli spędzamy mnóstwo czasu, siedząc np. w pracy, to możemy kupić krzesła biurowe za większą sumę – w końcu będziemy na nich spędzali w ciągu dnia wiele godzin, więc warto zadbać o komfort.

Oparcie

Sztywne, płaskie oparcie nie jest dobrym pomysłem. Jak dobrać krzesło biurowe, aby nasze plecy był zdrowe? Dobrze jest wybrać wyprofilowany model, który uwzględnia naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dzięki temu będziemy dbali o jego dobrą kondycję.

Jeszcze lepszym pomysłem są krzesła biurowe, które posiadają regulację odchyleń i wysokości podparcia pleców. Jest to idealna sytuacja, kiedy możemy dostosować krzesło do naszych potrzeb. Daję nam to o wiele większe dbanie o zdrowie i komfort siedzenia niż krzesła, które mają ergonomiczne ukształtowanie oparcia pleców, ale stałe – bez możliwości regulacji.

Wysokość

Wybór krzeseł biurowych sprowadza się też do sprawdzenia, czy dany model jest wyposażony w regulację wysokości siedziska. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednią pozycję.
Najważniejsze będzie to, jeśli pracujemy z wykorzystaniem klawiatury i myszki przed komputerem. Ponieważ odpowiednio ustawiona wysokość siedzenia będzie miała kluczowy wpływ na wydajność naszej pracy czy zmęczenie, ale również na wszelkie kontuzje takie jak np. zespół cieśni nadgarstka.

Jeśli mamy problemy z kolanami to dzięki regulacji wysokości będziemy mogli zadbać o to, by podczas siedzenia na krześle nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym – co jest najzdrowszą pozycją.

Inne oparcia

Nie bez znaczenia są oparcia w krześle. Nie pozwalają one na to, by nasze łokcie zwisały bezczynnie w powietrzu, się męcząc. Najlepiej, jeśli będziemy mieć możliwość regulacji wysokości czy katu oparć, bo to wszystko będzie mocno wpływało na nasz komfort siedzenia czy pracy.

Czy to krzesło jest wygodne?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: „czy ten fotel będzie wygodny?”. Nawet czytając mnóstwo pozytywnych opinii i wydając pokaźną kwotę na zakup danego modelu krzesła, nie mamy żadnej gwarancji na to, że ten produkt będzie dla nas wygodny.

Jak sprawdzić, czy dane krzesło będzie dla nas odpowiednie? Bardzo prosto! Wystarczy udać się do sklepu z danym modelem i samemu sprawdzić, czy wygodnie nam się w nim siedzi. Nie ma innego sposobu. Jeśli wydajemy naprawdę dużą sumę, to warto iść i posiedzieć dłużej. Często jest tak, że dane krzesło jest wygodne tylko przez… 30 minut.

Obecnie sklepy wychodzą naprzeciw potrzeb klientów i zwykle będziemy mogli przetestować dany model dłuższy czas, np. czytając książkę. Teraz można nawet przespać się w sklepie w celu sprawdzenia, czy dany materac lub łóżko nam odpowiada – także dłuższe siedzenie zwykle też będzie możliwe.

Wybór odpowiedniego krzesła to:

  • większa wydajność w pracy
  • dbanie o zdrowie
  • komfort i przyjemność z siedzenia
  • dobra inwestycja w sprzęt na lata

You may also like

Leave a Comment