Poszukujemy kalkulator – jaki model wybrać?

by on

W dobie dostępu do urządzeń mobilnych wzbogacanych o coraz to nowsze, inteligentniejsze aplikacje niektórzy podważają zasadność zakupu kalkulatora, którego moglibyśmy używać w pracy, w domu czy szkole. Mamy przecież pod ręką telefon komórkowy z dostępem do internetu i nawet jak nie mamy kalkulatora to zawsze możemy pobrać odpowiednią aplikację, no nie? Jednak w szkole mamy zakaz używania telefonów, a nikt nie chce jednocześnie liczyć i rozmawiać przez telefon.

Niemożliwe jest zatem usunięcie kalkulatorów z naszego życia, towarzyszą nam one z resztą od wielu lat oferując nieocenioną i niezastąpioną pomoc. Towarzyszyły naszym rodzicom, towarzyszyły nam podczas nauki i w życiu codziennym – przed spopularyzowaniem telefonów komórkowych z wbudowanymi kalkulatorami.

Czy zatem ma sens zakup jako pomoc szkolną nowoczesny kalkulator?

Pamiętajmy również, że oferowane kalkulatory – nawet te najlepsze i najdroższe- nie zastąpią nam myślenia, pomogą rozwiązywać zadania, ułatwią ten proces, zwłaszcza gdy musimy szybko policzyć kilka działań na raz lub działamy na dużych liczbach.

Kalkulator Naukowy

Najbardziej zaawansowanym kalkulatorem jest kalkulator naukowy. Samo pojęcie jest jednak mało precyzyjne, jednak możemy śmiało przyjąć, że są to kalkulatory, które pozwalają nam skorzystać z różnorodnych funkcji. Wybierając odpowiedni kalkulator powinniśmy zwracać uwagę nie na to ile dokładnie ma funkcji urządzenie, ale czy zawiera wszystkie niezbędne które mogą się przydać na przestrzeni najbliższych dni, miesięcy czy lat. Oczywiście nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować z jakich funkcji będziemy korzystać, ale to jakie nam się mogą przydać zależy tylko do nas.
Możemy przyjąć, że taki zaawansowany kalkulator będzie idealną pomocą dla studenta studiów technicznych czy matematycznych, nie kupujmy takiego urządzenia dla gimnazjalisty, okaże się zbyt skomplikowany, piszę to dlatego, że takie kalkulatory nie należą do najtańszych, czasem nie warto przepłacać. Dla uczniów podstawówki, gimnazjum czy liceum idealnie nada się jakiś kalkulator prosty.

Kalkulator Prosty

Taki typ kalkulatorów powinien idealnie spisywać się w warunkach szkolnych jak i w domu, posiada absolutnie minimalne funkcje, które na pewno przydadzą nam się w życiu codziennym. Z pomocą przyda się licząc miesięczne wydatki lub ustalając budżet na najbliższe miesiące. Dla naszych pociech będzie również bardzo pomocny, gdyż ułatwi rozwiązywanie zadań matematycznych, jednak dla najmłodszych prosty kalkulator nie musi mieć różnego rodzaju „dziwnych” funkcji ma mało istotne znaczenie, liczy się aby był np. w ulubionym przez nich kolorze, miał dodatkowe funkcje, nie koniecznie związane z podstawową pracą kalkulatora, mamy tu na myśli specjalną klapkę chroniącą klawisze i ekran przed zabrudzeniami. Dla osoby początkującej istotne jest aby ekran był czytelny, a klawisze aby były na tyle duże, żeby nie sprawiały problemu w obsłudze zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Kalkulator kieszonkowy

Najmniej sprecyzowaną grupą wśród kalkulatorów to tak zwane kalkulatory kieszonkowe. Niesprecyzowana, gdyż do kalkulatorów kieszonkowych możemy zaliczyć wyjątkowo zaawansowane wersje kalkulatorów naukowych, które mimo swoich mnogości dodatkowych funkcji i mocy obliczeniowej posiadają kompaktowe wymiary, które sprawiają, że możemy je schować w plecaku, torebce czy w „kieszonce” lub pozostałe podstawowe modele, zamknięte w małej obudowie. O ile pomiędzy naukowymi a prostymi kalkulatorami istniała zasadnicza różnica wynikająca z zaawansowania sprzętu i mocy obliczeniowej, tak w przypadku kieszonkowych modeli takiego rozróżnienia nie ma. Widełki cenowe kalkulatorów kieszonkowych są naprawdę znaczne. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, kończąc na kilkuset złotych za najbardziej zaawansowane modele. Kalkulator kieszonkowy mają dwie wspólne cechy- wymiary oraz wagę. Zdarza się, że producenci kalkulatorów naukowych świadomie wypuszczają dodatkowe pomniejszone względem odpowiedników flagowych modeli, wszystko po to, aby zwiększyć swój udział w rynku trafiając do szerszego grona klientów.

Leave a Comment