Jak rekrutować i gdzie szukać pracowników?

by on

W każdej rozwijającej się firmie przychodzi taki moment, że potrzeba nowych pracowników. Jednak na rynku pracy z nowymi ludźmi gotowymi na etat jest różnie. Nie łatwo jest znaleźć osoby o odpowiednich kwalifikacjach, doświadczeniu czy z wiedzą, która będzie kluczowa i niezbędna na danym stanowisku.

Nigdy też nie mamy gwarancji, że taka osoba nie zwolni się nam po kilku miesiącach, podczas których inwestowaliśmy w jej rozwój i mieliśmy nadzieje, że się to zwróci w przyszłości. Zatem jak rekrutować pracowników w najlepszy sposób i gdzie ich szukać?

Gdzie szukać pracowników?

Jest kilka bardzo ciekawych i godnych polecenia źródeł, z których możemy pozyskać nowych pracowników. Są to:

  1. Nasi obecni pracownicy
  2. Pracownicy, którzy odeszli ze swojego stanowiska
  3. Internet, czyli portale z ogłoszeniami, social media itd.
  4. Ogłoszenia fizyczne
  5. Agencje pracy

Obecni pracownicy

Najłatwiej rozpocząć szukanie pracowników od naszych… obecnych pracowników. Warto powiedzieć naszym podwładnym, że obecnie poszukujemy kogoś na dane stanowisko i czy mają może kogoś godnego polecenia.

Wygrywają tutaj obie strony, gdyż może nasz obecny pracownik załatwić w taki sposób pracę komuś bliskiemu, a my dzięki temu będziemy mieli większe szanse na to, że trafimy na wartościowego pracownika. Przecież obecny pracownik, polecając jakąś inną osobę, ręczy za nią swoją reputacją w firmie i dlatego raczej nie poleci nam kogoś, kto nie będzie się nadawał lub ciągle będzie przesiadywał na zwolnieniu lekarskim.

Pracownicy, którzy odeszli z firmy

Warto pozostawać w pozytywnych relacjach z osobami, które z jakiś swoich powodów odeszły z naszej firmy. Jeśli zapewnimy je, że zawsze znajdzie się do nich praca, jakby kiedyś chcieli wrócić, to być może właśnie wrócą oni do nas. Największą zaletą takiego pozyskiwania pracowników jest to, że pracownik taki nabył dodatkowe doświadczenie i umiejętności w innej firmie – później wracając do nas, jest jeszcze lepszym pracownikiem, niż był.

Co więcej, jeśli wcześniej byliśmy zadowoleni z pracy danej osoby, mogliśmy na niej polegać i wiedzieliśmy, że poważnie traktuję swoją pracę to po ponownym przyjęciu mamy gwarancję, że znowu będzie tak samo. Dlatego koniecznie należy zadbać, o pozytywne rozstanie się pracownika z firmą i o to, by zawsze zapewniać takie osoby o możliwości powrotu.

Internet

Obecnie w dobie internetu rekrutowanie pracowników jest z pewnością prostsze i łatwiejsze niż to miało miejsce w przeszłości. Jest wiele miejsc w sieci, których głównym zadaniem jest rekrutowanie pracowników, dlatego nie będzie problemów z umieszczeniem tam informacji, że nasza firma poszukuje pracowników.

Dzięki internetowi będziemy mogli dotrzeć w wiele miejsc. Jeśli nasza firma jest obecna w sieci, to warto zaangażować wszystkie kanały komunikacji w szukanie pracowników. Jeśli posiadamy własną stronę internetową bądź bloga to tam możemy zamieścić takie informacje. Znakomitym miejscem do poszukiwania pracowników są social media takie jak np. Facebook, więc jeśli nasza strona posiada tam swój profil, to także warto dodać wpis o tym, że szukamy pracowników na dane stanowisko.

Ogłoszenia

Jak rekrutować pracowników w tradycyjny sposób? Możemy porozklejać ogłoszenia w miejscach do tego przeznaczonych. Możemy zostawić wizytówki w miejscach, gdzie przewijają się potencjalni przyszli pracownicy. Sposobów na to, gdzie szukać ludzi na etat jest mnóstwo. Kolejnym z nich będzie udanie się do „pośredniaka”, gdzie możemy umieścić swoje ogłoszenie.

Agencje pracy

Obecnie wiele firm zajmuje się w profesjonalny sposób pozyskiwaniem nowych pracowników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i także warto przemyśleć to, czy nie warto z niego skorzystać. W taki sposób nie będziemy musieli tracić czasu na poszukiwania nowych pracowników, a zajmie się tym firma, która ma w tym duże doświadczenie.

You may also like

Leave a Comment