Pióro wieczne czy kulkowe – jaki rodzaj wybrać?

by on

Wraz ze zbliżającym się wrześniem wraz z dzieckiem kompletujemy jego wyprawkę szkolną. Nieodłącznym elementem każdego piórnika jest przyrząd do pisania, którym najczęściej w pierwszych latach podstawówki jest pióro; dzięki niemu łatwiej jest opanować dziecku sztukę pisania, niż gdyby stawiał pierwsze słowa za pomocą nieprzystosowanego do tego długopisowi. Jednak na rynku dostępnych jest wiele rodzajów piór, z których rozróżniamy przede wszystkim dwa główne – klasyczne pióro wieczne oraz pióro kulkowe – lecz które z nich będzie najbardziej korzystne dla ucznia?

Zalety pióra kulkowego

Zasada działania tego typu artykułu piśmienniczego opiera się na tak zwanym mechanizmie „kulkowym”, takim samym, jakie znaleźć możemy w standardowym długopisie. Uważa się, że pióro kulkowe jest prostsze w użyciu aniżeli jego klasyczny odpowiednik – dzięki łatwiejszemu nanoszeniu atramentu rzadziej na kartce pojawią się przypadkowe kleksy czy rozmazany tusz, co jest szczególnie ważne dla dzieci leworęcznych, które pisząc jednocześnie kładą dłoń na wcześniej zapisanym fragmencie kartki. Ich wadą jest natomiast stosunkowo częsta konieczność wymiany atramentu, co w połączeniu z okazjonalnym zacinaniem się mechanizmu dla wielu przemawia dla niekorzyść tego typu pióra.

Zalety pióra wiecznego

Ten klasyczny typ pióra jest najczęściej wybieranym akcesorium przez rodziców, przez jego popularność i niesłabnącą renomę. Pióro wieczne jest idealnym przedmiotem do ćwiczenia kaligrafii zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Niestety, jest to przedmiot, który nie wybacza błędów – dzięki stalówce można uzyskać zarówno fantazyjne kształty liter, jak również całkowicie zniszczyć tekst niewprawnym ruchem. Natomiast stalówka, zbyt mocno przyciskana do papieru, jest w stanie szybko się zepsuć. Warto o tym pamiętać i zaopatrzyć dziecko w dobrej jakości element, albo niewielki zapas zamienników, aby umożliwić dalsze próby.

Na co zwracać uwagę?

Nie tylko sam typ pióra jest istotnym aspektem, którym powinien kierować się rodzic przy zakupie. Z pewnością warto zwrócić uwagę na typ papieru, po którym dziecko będzie pisało; papier o większej gramaturze (czyli twardszy) z pewnością będzie wygodniejszy w użyciu i bardziej wytrzymały na zbyt mocne naciskanie. Dobra stalówka jest kluczowym elementem pióra wiecznego – jeżeli szybko będzie się psuła, będziemy zmuszeni kupować ich większą ilość, ponadto może to zniechęcić dziecko do ćwiczenia pisania. W przypadku dzieci leworęcznych przydatne okazać się mogą specjalnie profilowane pióra dla tego typu osób, a dodatkowym ratunkiem okazać się może szybkoschnący atrament, który ułatwi utrzymanie w czystości zeszytu i dłoni. Nie muszą to być od razu markowe akcesoria, ponieważ pióro to rzecz, która łatwo może się zgubić w ciągu dnia; warto jednak poszukać czegoś sprawdzonego w internecie czy w sklepie papierniczym.

Które pióro wybrać?

Kupując pióro, warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje danej osoby – jak na przykład to, która ręka jest dominująca, jak sprawnie się nią posługuje, czy jak mocno naciska ono na papier. Dzięki dobrze dobranemu piórowi możemy albo zwiększyć komfort pisania u dziecka, albo poprawić jego zdolności manualne, tym samym zwiększając szansę na estetyczne pismo w przyszłości. Warto zatem zacząć od pióra wiecznego, a w przypadku zbyt dużych trudności spróbować z piórem kulkowym. Nie trzeba inwestować wielkiej sumy pieniędzy w ten przedmiot, aby skutecznie spełniał swoje zadanie – dobrze jednak, gdy będzie służył on jak najdłużej.

You may also like

Leave a Comment