Ile zarabia pracownik banku?

by on

Mało instytucji równie mocno kojarzy się z pieniędzmi co banki. Czy jednak oznacza to, że pracownicy banków są świetnie opłacani? Ile zarabia się w banku?

Ile zarabia pracownik banku? Prezes przynajmniej średnią pensję – w godzinę

W bankach faktycznie można zarabiać olbrzymie pieniądze. Jednak jest to zarezerwowane dla najważniejszych pracowników – prezesów, członków zarządów, ewentualnie dla dyrektorów najistotniejszych departamentów. Rekordzistą w 2017 roku był na przykład prezes Banku Pekao Luigi Lovaglio, który zarobił 9,8 mln zł, choć pracował zaledwie do czerwca tego roku. Szef Alior Banku zarobił natomiast przez 12 miesięcy 6,3 mln zł.

Aż tyle nie zarabiają jednak prezesi mniejszych banków. Szef Idea Banku przez 2017 r. zarobił 1,4 mln zł.

Inni ważni pracownicy banków o takich pensjach mogą tylko pomarzyć, co jednak nie oznacza, że ich wynagrodzenia nie są atrakcyjne. Szacuje się, że na przykład przeciętna pensja na stanowisku dyrektora w centrali banku to około 19-20 tys. zł brutto. Inne osoby na stanowiskach kierowniczych mogą już zarobić 10-11 tysięcy brutto. Mniejsze pensje są wypłacane natomiast w oddziałach lokalnych wielkich banków. Dyrektor zarabia tam zwykle nieco powyżej 11 tysięcy, ale kierownik już około 8.

Zarobki pracowników banku. Na ile może liczyć szeregowy pracownik?

Bankowcy na stanowiskach są zatem z pewnością nieźle wynagradzani, choć dysproporcje pomiędzy ścisłym kierownictwem a kierownikami i dyrektorami też są ogromne. Oczywiście błyskotliwe kariery ze „zwykłego” bankowca na prezesa się zdarzają, ale należą do rzadkości. Na jakie pieniądze mogą liczyć zatem ci na zwykłych stanowiskach w sektorze bankowym?

Według raportu firmy Hays na rok 2018, tak kształtują się przeciętne zarobki w branży;

  • 4 tys. zł brutto zarabia przeciętnie doradca klienta bankowości detalicznej
  • 7 tys. zł brutto zarabia natomiast doradca leasingowy
  • 8 tys. – to już przeciętna pensja doradcy klienta w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw
  • na 14 tys. zł może natomiast liczyć doradca klienta korporacyjnego

Z tego samego opracowania wynika też, że niezłe są pensje doradcy klienta bankowości prywatnej. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to równo 10 tys. zł brutto. A na ile mogą liczyć najlepsi pracownicy? Szacuje się, że najlepiej wynagradzani doradcy klientów korporacyjnych miesięcznie zarabiają nawet po 22 tysiące. Stosunkowo słabo są wynagradzani natomiast doradcy w bankowości detalicznej. Szacuje się, że w tym przypadku maksymalna pensja to 6 tys. zł brutto. Minimalna natomiast kształtuje się w okolicach 3,5 tys. zł.

Wynagrodzenie dla pracownika banku. A na ile może liczyć kasjer?

Warto jednak pamiętać, że w bankach pracują nie tylko doradcy, ale też na przykład kasjerzy. Według opracowania firmy Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzenia na takim stanowisku to nieco ponad 2,7 tys. zł brutto. 25 proc. kasjerów bankowych zarabia jednak 3,4 tys. zł oraz więcej. Kasjerzy w bankach mogą liczyć również na całkiem sporo benefitów. 26 proc. ma opłacaną przez swoją firmę prywatną opiekę medyczną. 20 proc. z kolei może liczyć na dofinansowanie zajęć rekreacyjnych i sportowych, czyli na przykład na kartę na basen czy na siłownie.

Czy zatem zarobki pracowników banku można uznać za atrakcyjne? Na pewno pensje doradców, o dyrektorach czy prezesach już nie wspominając, są nieraz naprawdę wysokie. Ale są ludzie w tej branży, którzy są wynagradzani za całkiem przeciętne jak na nasz rynek stawki.

You may also like

Leave a Comment