Jak zwalniać pracowników?

by on

Nikt nie lubi momentu, w którym zmuszony jest zwolnić jakiegoś pracownika. Niezależnie od jego przewinień jest to trudne zadanie. Jak zwalniać pracowników w sposób profesjonalny? Na to pytanie stara się odpowiedzieć tekst poniżej.

Nie daj ponieść się emocjom

Najważniejsza zasada podczas zwalniania pracownika to nie dać się ponieść emocjom! To, że powodem zwolnienia danego pracownika są np. jego zaniedbania w wykonywaniu swojej pracy, nie jest argumentem do tego, aby wyżywać się na nim emocjonalnie. Więc najważniejsze jest to, aby nie unosić się gniewem w takiej sytuacji tylko ze spokojem podejść do sprawy.

Zwalnianie pracowników nie jest przyjemne, ale z pewnością będzie łatwiejsze dla obu stron, jeśli nie damy się ponieść złości czy innym emocjom. Tak samo nie warto popadać w drugą skrajność i zbytnio użalać się nad pracownikiem. Wpędzanie się w smutek czy w poczucie winy nie wpłynie pozytywnie na nas.

Najlepiej jest podejść do całej sytuacji ze spokojem i z równowagą emocjonalną. Możemy być do zwalnianego pracownika życzliwi w czasie rozmowy, ale także stanowczy.

Przygotuj się na reakcję osoby zwalnianej

Jeśli myślimy nad tym, jak zwolnić z pracy daną osobę to musimy wziąć pod uwagę, że możemy przewidzieć jej reakcję na zwolnienie. Zwykle będziemy mieli do czynienia z kilkoma podstawowymi wzorcami zachowań. Możemy się spotkać z szokiem, niedowierzaniem, smutkiem i agresją – należy być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Jak to zrobić?

Po prostu obserwujmy osobę, którą zwalniamy i jej emocje jednak nie dajmy się sami wypędzić z równowagi. Najgorszy scenariusz to nasza agresywna reakcja na agresywną reakcję osoby zwalnianej.

Pokaż się z pozytywnej strony

Najlepiej jest rozstać się w dobrej i pozytywnej atmosferze. Zwalnianie pracowników to nie kara! Może to być coś, co pchnie nas do rozwoju i większej pracy nad sobą. Przecież to, że dana osoba nie pasuje naszej firmie, nie oznacza tego, że nie odnajdzie się ona w innej. Może dzięki temu, że ją zwolnimy znajdzie ona inną pracę, w której będzie się spełniać i rozwijać? Nigdy nie wiadomo co mogą przynieść zmiany.

Jak zwalniać pracowników w pozytywnej atmosferze i we współczuciu?

Możemy to zrobić na kilka sposobów a oto kilka z nich:

  1. Przypomnijmy osobie zwalnianej o tym, z czym dobrze sobie radziła w pracy.
  2. Podziękujemy jej za pracę i wkład w rozwój firmy.
  3. Możemy ukazać jej pozytywne wartości, jakie zdążyliśmy zauważyć podczas współpracy.
  4. Należy dogadać wszelkie formalności takie jak: okres wypowiedzenia, zaległe urlopy czy wynagrodzenia itd.
  5. Odprowadźmy pracownika do drzwi firmy i życzmy mu wszystkiego dobrego na przyszłej drodze.
  6. Uśmiechajmy się do niego, bądźmy życzliwi przy zwalnianiu, ale stanowczy.

Czego nie należy robić podczas zwalniania pracownika?

Z pewnością nie ma sensu atakować go emocjonalnymi zarzutami. O ile przyczyny zwolnienia trzeba mu przedstawić, to nie warto ich okraszać dodatkowymi emocjami. Wystarczą same fakty czy dane. Najgorsze co można zrobić to publicznie upokorzyć osobę zwalnianą. Jesteśmy ludźmi, a nie zwierzętami więc takie zachowanie nie przystoi nawet wtedy, kiedy osoba zwalniana bardzo mocno zaszkodziła naszej firmie.

Jak zwolnić z pracy osobę, która bardzo agresywnie reaguję?

Tutaj trzeba się dostosować do tego, co się będzie działo. Jeśli przypuszczamy, że dana osoba może bardzo agresywnie zareagować na zwolnienie, a w skrajny przypadku może dojść nawet do agresji fizycznej, to warto cały proces zwalniania przeprowadzić z kimś, kto będzie nas asekurował. Jeśli jest taka możliwość, może to być jakaś osoba z firmy, do której mamy zaufanie bądź pracownik ochrony, jeśli takowy jest dostępny.

You may also like

Leave a Comment