Ile zarabia pracownik biurowy?

by on

Ile zarabia pracownik biurowy? Z tym bywa różnie, gdyż pod pojęciem „pracownik biurowy” jest kilka zawodów i w zależności od wybranego – zarobki będą inne. W 2017 roku przyjęło się ogólnie, że średnio pracownik biurowy zarabia 3300 zł brutto.

Do pracowników biurowych można zaliczyć np. fakturzystów, sekretarki, koordynatorów, kierowników, dyrektorów administracyjnych. Każdy z tych zawodów ma inne średnie miesięczne zarobki brutto. Zatem jakie są zarobki pracowników biurowych?

Fakturzysta

Główne zadania osoby na takim stanowisku to wystawianie faktur oraz wprowadzanie ich do systemu. Zwykle jest tutaj wymagane co najmniej średnie wykształcenie, a już najlepiej, gdy będzie ono ekonomiczne. Oczywiście tak jak w innych zawodach biurowych trzeba posiadać umiejętność pracy w środowisku Office lub podobnym, a także kluczowa będzie znajomość programów służących do księgowania.

Zarobki na tym stanowisku są bardzo różne. Głównie zależy to od lokalizacji oraz wielkości firmy, w jakiej się pracuje. Mediana płac na tym stanowisku w 2017 roku wynosiła 3000 zł brutto.

Sekretarka

Ten zawód dla wiele osób kojarzy się z piękną kobietą która siedzi, pali papierosy, popija kawę i odbiera telefony. Jednak realia są nieco odmienne od tego, co większość ludzi myśli na temat tego zawodu. Sekretarka posiada wiele obowiązków. Wykonuje prace biurowe, prowadzi sekretariat, ustala terminy spotkań czy urlopów i posiada jeszcze wiele innych obowiązków – w zależności od danej firmy.

Wynagrodzenie pracownika biurowego to 3300 zł brutto według danych na 2017 rok (mediana).

Koordynator biura

Jest to praca wymagająca znakomitego zorganizowania. Jeśli chcemy ubiegać się o takie stanowisko, to warto posiadać doskonałą organizację czasu pracy oraz umiejętność działania pod presją czasu i stresu. Konieczne też będą wysoki poziom umiejętności interpersonalnych, odpowiednia kultura osobista, sumienność i szczegółowość. Do obowiązków koordynatora należy odpowiedzialność za: wyposażenie, materiały biura, organizację pracy, realizację projektów, zamówienia, rozliczanie czasu pracy pracowników itd.

Ile zarabia pracownik biurowy jako koordynator biura? W 2017 roku mediana wynosiła 5200 zł brutto na tym stanowisku.

Kierownik biura

Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku? Jej zadaniem jest koordynowanie i zarządzanie pracą całego biura. Z pewnością nie jest to prosta praca, ale zarobki na tym stanowisku są odpowiednio wyższe. Kierownik biura jest odpowiedzialny za podlegających mu pracowników w różnych aspektach. Ocenianie, premiowanie, organizacja i nadzór prac pracowników – to tylko część jego zadań.

Aby zostać kierownikiem biura, należy zadbać o swoją edukację. Wymagane jest tutaj wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia na kierunkach takich jak: administracja, ekonomia, organizacja i zarządzanie oraz prawo. Możliwe jest też przyjęcie na takie stanowisko, jeśli mamy odpowiednie wykształcenie w branży, w której działa dana firma.

Mediana zarobków kierownika biura to 7300 zł brutto na 2017 rok. Jest to z pewnością zarobek, który potrafi przyciągnąć wielu. Z pewnością jest wart edukacji i pracy, aby zdobyć takie stanowisko.

Dyrektor administracyjny

Czyli w skrócie jest to osoba, która jest odpowiedzialna za odpowiednie funkcjonowanie administracji w firmie. Ma bardzo wiele obowiązków, ale za to wynagrodzenie jest tutaj odpowiednie za taką pracę. Jednak bardzo trudno jest się dostać na tak wysokie stanowisko. Wymaga to dużo wysiłku i pracy.

Ile zarabia dyrektor administracyjny? Mediana wynosiła w 2017 roku 12500 zł brutto.

Zarobki pracowników biurowych – podsumowanie

  1. Fakturzysta – mediana 3000 zł brutto (dane na 2017 rok).
  2. Sekretarka – mediana 3300 zł brutto (dane na 2017 rok).
  3. Koordynator biura – mediana 5200 zł brutto (dane na 2017 rok).
  4. Kierownik biura – mediana 7300 zł brutto (dane na 2017 rok).
  5. Dyrektor administracyjny – mediana 12500 zł brutto (dane na 2017 rok).

You may also like

Leave a Comment